Haberler
GURUR TABLOMUZ.KONYA ŞEKER İSO-500 LİSTESİNDE 4 DEV ŞİRKETİYLE YER ALDI
İstanbul Sanayi Odasının ''Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" 2022 yılı sonuçları açıklandı. İSO 500 Listesine Anadolu Birlik Holding 4 iştirakiyle girdi.

TÜRKİYE’NİN GIDA DEVİ KONYA ŞEKER İSO 500 LİSTESİNDE 4 ŞİRKETİYLE YER ALDI

İstanbul Sanayi Odasının ''Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" 2022 yılı sonuçları açıklandı. İSO 500 Listesine Anadolu Birlik Holding 4 iştirakiyle girdi.
Anadolu Birlik Holding Grubunun amiral gemisi Konya Şeker, 2022'de sektörünün lider kuruluşu olarak 63. Sırada yer alırken,
Soma Termik Santrali 43 basamak yükselerek 209.sırada,
Kangal Termik Santrali ise 183 sıra yükselerek 320. Sırada,
PANAGRO Et-Süt üretim tesisi ise 322.sıradan listeye girdi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO), sanayi sektörünün devler ligini belirleyen ve 1968 yılından bu yana aralıksız yapılan “Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nın 2022 yılı sonuçlarını açıkladı. İSO genel merkezindeki Meclis Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan tarafından açıklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nın sonuçlarına göre, Konya Şeker bu yıl kendisiyle birlikte 4 şirketiyle İSO 500 listesinde yer aldı.

Geçen yıl 64. Sırada yer alan Konya Şeker, bir basamak yükselerek 63. Sıraya çıktı. Listede, Konya Şeker San. ve Tic. A.Ş. 63. sırada yer alırken, Soma Termik Santral Elektrik Üretim A.Ş. 209. Sırada, Kangal Termik Santral Elektrik Üretim A.Ş. 320. sırada, Panagro Tarım ve Hayvancılık Gıda San. ve Tic. A.Ş. 322. sırada yer aldı.

2021 yılı İSO 500 listesinde 3 firma ile yer alan Anadolu Birlik Holding iştirakleri bu yıl listedeki firma sayısını 4’e çıkarmış oldu. Özellikle Kangal Termik Santralinin 183 sıra birden yükselmesi dikkat çekerken, bir diğer başarılı yükselişi Soma Termik Santrali gerçekleştirdi ve 43 basamak çıkarak 209.sıraya geldi.

Başkan Erkoyuncu : “Bu başarı hepimizin”

Konuya ilişkin PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ramazan Erkoyuncu bir açıklama yaparak, Konya Şeker ve diğer iştiraklerinin İSO 500 listesinde başarıyla yer almasının gurur verici olduğunu söyledi.
Genel Başkan Erkoyuncu, “ Konya Şekerin, şeker üretim sektöründe kendi kategorisi içerisinde İSO 500’de zirvede konumlanarak yer alması ve listeye 4 şirketimizle girmemiz, ayrıca gıda sektöründe ilk 3’te yer almamız, büyük çiftçi ailesinin istediğinde neleri başarabileceğinin net bir göstergesidir ”dedi.
2021 yılındaki listede 3 firma ile yer aldıklarını hatırlatan Başkan Ramazan Erkoyuncu, “Ekonominin bu kadar inişli çıkışlı olduğu, ilk 500’de yer alan firmaların tamamının borç stokunun yüzde 50’leri bulduğu bir dönemde bir önceki yıla göre aşama kaydederek İSO ilk 500’de 4 iştirakimizle yer almamız, gecemizi gündüzümüze katarak ortaya koyduğumuz çalışmaların bir karşılığının olduğunu göstermektedir. Bu başarı için hepsini birer ekip arkadaşı olarak gördüğüm bütün çalışanlarımızı, yönetim kurulu üyelerimizi kutluyorum. Bu başarıyla birbirimize omuz vererek başarılabileceklerimizin sınırının olmadığını da göstermiş oluyoruz. Gayemiz daha çok şirketimizle bu listenin içinde bulunarak ülkemizin hedeflerine katkıda bulunmaktır. ” şeklinde konuştu.

“Biz bu yoldan dönmeyeceğiz”

“Konya Şeker olarak yolculuğumuzu sağlam bir şekilde sürdürüyoruz. Üretimin yanında yer almaya, üretmeye ve ürettirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuşmasını sürdüren PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ramazan Erkoyuncu, “Hiçbir dedikodu, hiçbir spekülasyon, hiçbir iftira bizim güçlü yürüyüşümüzün önünde duramaz.. Bizim, bize bu sorumluluğu verenlere bir sözümüz, bu güzel vatana hizmet borcumuz var. Yolcuğumuzun meşakkatli olduğunu biliyoruz ama tekrar ifade ediyorum biz bu yoldan dönmeyeceğiz. Geleceğin daha büyük Türkiye’si hedeflerine ulaşmak için var gücümüzle çalışmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

İSO 500 listesine giren diğer firmaları da tebrik eden Başkan Erkoyuncu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Üretmenin zor ve çok meşakkatli olduğu bir süreçte hiçbir sıkıntıya takılıp kalmadan üretmeye devam eden bütün sanayicilerimizi kutluyorum. Üreterek ülkemiz ekonomisine değer katan tüm emekçilerimize de teşekkür ediyorum

Konya 7 firma ile İSO 500'e girdi

Öte yandan Konya, 7 firma ile İSO listesinde yer aldı. Bu da Türkiye genelinde ilk 500’de yer alan sanayi kuruluşu sıralamasında Konya’nın 13. Sırada yer alması anlamına geliyor. Konya Şeker’in ilk sırada yer aldığı listede Eti Alüminyum A.Ş. 139, AYD Otomotiv Endüstri San. ve Tic. A.Ş. 176, TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. 291, Panagro Tarım ve Hayvancılık Gıda San. 322, Enka Süt ve Gıda Mamulleri San. 361, Ova Un Fabrikası A.Ş ise 409. sırada yer aldı. Konya Sanayi Odasına bağlı 7 firmanın 2’sinin Anadolu Birlik Holding iştiraki şirketlerden olması dikkatlerden kaçmadı.

Gıda Sektöründe Konya Şeker İlk 3’te Yerini Aldı

Konya Şeker, Gıda sektöründe ise Türkiye’de gıda devliğini pekiştirmiş oldu. Konya Şeker’in ardından gıda sektörü listesinde sırasıyla Abalıoğlu Yağ San. ve Tic. A.Ş., SÜTAŞ Süt Ürünleri A.Ş., Şenpiliç Gıda Sanayii, Bunge Gıda Sanayii yer aldı.
Diğer taraftan enerji sektöründe ise Anadolu Birlik Holding iştirakleri Soma Termik Santral ile Kangal Termik Santral ise sektör içinde ilk 20’de yer almayı başardı.
Soma Termik Santral 13. sırada yer alırken, Kangal Termik Santral ise 17. sırada yer aldı.