Haberler
Tarla Hareketlendi, Üreticiye İlk Destek Mazot Avansı ile Konya Şeker’den Geldi
Pancar Ekimi Konya Şeker’in Mazot Desteği ile Birlikte Başladı


Bahar aylarının gelmesiyle birlikte zirai faaliyetler hızlanıp, üreticiler tarlalarında hummalı bir şekilde çalışmaya başlarken, Konya Şeker üreticiyi bu yoğun temposunun içinde yine desteksiz bırakmadı.  Pancar ekim sezonunun başlamasıyla birlikte tarlaya inen üreticilere ilk etapta 5 milyon 805 bin litre motorin desteği dağıtımına Pazartesi gününden itibaren başlayan Konya Şeker, üreticilere toplamda 23.6 milyon liralık akaryakıt desteği verdi. Konya Şeker’in dünyanın en bereketi topraklarından biri olan Konya Ovasında üreticilerin ekonomik değeri yüksek ürünler üretilmesi için çaba harcadığını ve üreticinin sanayi ürünleri üretimini yapabilmesi için Ham Yağ Fabrikası, Çumra Şeker Fabrikası, Yem fabrikası, Dondurulmuş Parmak Patates Tesisleri gibi toplamda değeri 3.3 milyar dolara ulaşan 35 tane yatırım gerçekleştirdiklerini söyleyen Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, “Biz, her zaman üretenin ve üreticinin yanındayız. Üreticilerimiz daha çok üretebilsin diye Ovanın dört bir tarafına çok sayıda ürünü işleyecek yüksek kapasiteli tesisler yaptık. Bu tesislerle üreticilerimizin ürettiklerine sahip çıktık ve daha çok gelir elde etmeleri için çaba gösterdik. Biz, ürünü işleyecek bu üst yapı yatırımları ile de yetinmedik ve üreticimize tarlada da destek olmayı, üreticimizi tarlada desteksiz bırakmamayı da kendimize ilke edindik. Üreticinin desteğe en çok ihtiyaç duyduğu zaman tohumun tarlaya düşmesinde hasata kadar olan zamandır. O nedenle biz üreticimizi tohum tarlaya düşerken desteklemeye başlıyor hasata kadar da desteksiz bırakmıyoruz” dedi.

Verdiği avanslarla çiftçiyi tarlada desteksiz bırakmayan Konya Şeker, tarlada ki maliyetleri aşağı çekerek tüketiciyi de rafta kollamayı sürdürüyor. Bölgeye kazandırılan yatırımlar kadar önemli olan hususun tarladaki üretimi kolaylaştırmak ve üretime destek olmak olduğunu vurgulayan Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’in üreticinin üretim sahasındaki en büyük destekçisi olduğunu belirterek, şunları söyledi;

 “Konya Şeker üreticinin üretirken neye ne zaman ihtiyacı olduğunu bilen bir şirkettir. Biz üreticinin kullanacağı tohumu da, gübreyi de, motorini de günü gününe hesap ediyoruz. Üreticinin nakit ihtiyacının da ne zaman olacağını biliyoruz ve biz bizim üreticimiz üretmek için kimseye boyun bükmesin istiyoruz. O nedenle de pancar tohumu henüz tarlaya atılmadan üreticimizi hem tarlada kullanacağı girdilerle hem tarlada pancar büyürken hasada kadar nakdi ve ayni avanslarla destekliyoruz. Yani onları tarlada yalnız başlarına bırakmıyoruz. Bugünlerde üreticilerimiz tarlaya indi ve pancar ekimine başladı. Ekimle birlikte üreticinin motorine ihtiyacı olacak. Biz işte ihtiyaç olan zamanda üreticinin yanındayız. Motorin avansı sadece pancar hasadı öncesi üreticimizin elini rahatlatmakla kalmıyor, üretici patates, ayçiçeği ve benzeri ürünlerin ekimi için de tarlasını hazırlayacağı bir dönemde ve bu motorin desteği üretici açısından o açıdan da önemli. Verdiğimiz desteklerin Konya Ovası’nda üreten herkesi daha çok üretmek konusunda cesaretlendirdiğini, üreticiyi tarlaya tohumu atmak için namerde muhtaç olmaktan kurtardığını biliyoruz. Onun için de eldeki imkânları zorlayarak üreticiyi tarlaya tohum düşmeden desteklemeye başlıyor ve bu desteğimizi hasada kadar aralıksız sürdürüyoruz.”

“Ülkemizdeki hiçbir tarla üretmekten vazgeçmeyecek. Ülkemizdeki her tarla her köy bugün ürettiği her ürünün tonajını katlayacak” diyen Konya Pancar Ekicileri Yönetim Kurulu Başkanı Konuk, sözlerini şöyle bitirdi;

“Bizim en değerli hazinemiz olan topraklarımız tarlalarımız bugün az ürettiklerini ya da hiç üretmediklerini de üretecek, hem de hatırı sayılır miktarlarda üretecek. Ülkemiz tarım sektörünün bu potansiyeli var. Ülkemiz çiftçisinin bu kabiliyeti var. Biz destek olacağız çiftçi üretecek, üretici daha çok üretecek biz işleyeceğiz, Konya’yı, Karaman’ı, ülkemizin dört bir tarafını daha çok üretileni işleyecek tesislerle donatacağız ve Konya’yı, Karaman’ı ülkemizi gıdada dünyanın zirvesine taşıyacağız. ”