Haberler
Konya Ekonomi-2014 Ödülleri sahiplerini buldu
Konya Şeker'e 4 ödül


Konya Vergi Dairesi Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Konya İl Müdürlüğü, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası ve Konya Ticaret Odası'nın ortaklaşa düzenlediği Konya Ekonomi Ödülleri 2014 ödül töreninde Konya Şeker 4 dalda ödül aldı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın yanı sıra çok sayıda işadamı ve davetlinin de katıldığı programda 10 dalda 78 ödül verilirken Konya Şeker, 4 dalda birincilik ödülüne layık görüldü. En Çok İstihdam Yapan Firmalar, En Çok Tescil Yapan Firmalar ile Kurumlar Vergisi ve İSO Türkiye’nin En Büyük Şirketleri İlk 500 kategorilerinde birincilik ödülü alan Konya Şeker’in ödüllerini Bakan Elvan verdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada
“Bugün Konyalı 'ben 2023 yılında 15 milyar dolarlık ihracat yapmak istiyorum, bu hedefe ulaşmak istiyorum' diyor. Bir ülkenin gelişmesi, kalkınması ancak ve ancak tüm hükümetlerinin ve milletinin ortaya konan hedeflere odaklanmasıyla hedef doğrultusunda hareket etmesiyle mümkün olur" derken, geçirdiği gribal enfeksiyon sebebiyle törene iştirak edemeyen Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Recep Konuk, ödül töreni sonrası kısa bir değerlendirme yaptı.

KONYA ŞEKER DAHA ÇOK ÜRETİYOR


Konya Şeker’in hem üretici ortaklarına, hem ülkesine karşı yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirten Başkan Recep Konuk, “Konya’da iş dünyasının nabzını tutan 5 kurumun ortaklaşa düzenlediği törende 4 ödül birden almak büyük bir onurdur. Ancak bu ödüllerden daha kıymetli olan işin bizatihi kendisidir. Binlerce insana doğrudan istihdam sağlayacak yapıya kavuşmak nasıl bir büyüme göstergesi ise en çok tescil yaptıran firma ünvanını taşımak da bir göstergedir. Biri mevcut durumun tespiti diğeri geleceğin işaretidir. O tescil rakamları Konya Şeker’in gelecekte nerede olacağını ve yeni pazarlara ve ürünlere yönelik üretme arzusunu göstermektedir. Yeni alanlara girme, yeni üretim tesisleri inşa etme, daha çok üretme arzumuzun göstergesi o tescil rakamlarıdır. Biz bu iftihar listelerinde sürekli ilerlediğimiz için, rekortmenler arasında rekorumuzu sürekli yenilediğimiz için mutluyuz. Çünkü bu şu demek, Konya Şeker daha çok üretiyor, ürettiğinden de daha çok kâr elde ediyor ve bunu da üreticileriyle paylaşıyor” dedi.

KONYA ŞEKER TÜRKİYE’YE ÖRNEK BİR KURULUŞTUR

Recep Konuk, hem yatırım yapmak hem üreticiyi desteklemek hem de ekonomik anlamda işletme performansının üst düzeyde olması gerektiğini vurguladığı açıklamasında şunları söyledi;

“Konya Şeker gelir artışında Türkiye’nin örnek kuruluşlarından biridir. Bu tablo doğru yönetim ve tarım sektöründe vitesi yükseltince neleri başarabileceğimizin ispatıdır. Bu tabloda basamaklar kendiliğinden çıkılmıyor. Bu tabloda yükselebilmek için önce üreteceksiniz, önceki yıllarda ürettiğinizden daha çok üreteceksiniz, yani cironuzu arttıracaksınız, o artan ciroda da kârınızı arttıracaksınız. O kâr olacak ki vergi rekortmenleri arasında yükseleceksiniz, bu tür ödülleri almaya devam edeceksiniz. Biz Konya Şeker olarak, yaptığımız yatırımlarla üretici ortaklarımızın tarımsal faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamaktan, üretici ortaklarımızı üretimin her aşamasında gerek avans uygulamaları, gerekse yüksek ürün bedelleriyle desteklemekten, bunları yaparken ödediğimiz vergi ile de ülke ekonomisine katkı vermekten gurur duyuyoruz.

Konya Şeker olarak bizim bu başarılarımız ortaklık yapımız düşünüldüğünde Türk çiftçisinin başarısıdır. Yani hiç kimse Türk çiftçisi vergi vermiyor, istihdama katkı sağlamıyor diyemez. İleriki yıllardaki hedefimiz, üretici ortaklarımıza ve tarıma karşı sorumluluklarımızı yine eksiksiz yerine getirerek Türk çiftçisini bu gurur tablosunda daha üst sıralara taşımaktır. Maalesef ülkemizde tarım ekonomik bir sektör değildir diyenler var. Tarım ülke ekonomisinin kamburudur ezberini tekrarlayanlar var. Türk tarımı ve tarımsal sanayisinin rekabet gücü yoktur diye ferman buyuranlar var. Bunlar ve bunlar gibi, Türk tarımı, Türk çiftçisi ve tarımsal sanayimizi hedef alan haksız eleştiriler, Konya Şeker ailesinin yatırımları ve aldığı bu ödüllerle de tekzip edilmektedir. Konya Şeker ve Türk çiftçisi adına alınan bu ödüller devletimize yük olmadığımızın, aksine devletimizin üzerinden yük aldığımızın ispatıdır.”