Haberler
Konya Şeker, ihracatta da lider
Orta Anadolu İhracatçıları Birliği, Anadolu’nun ihracatta başarılı olan firmalarını ödüllendirdi.
Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk önderliğinde son 10 yılda büyük bir ivme yakalayan Konya Şeker, Türkiye’nin en büyük sanayi devlerinin arasında 34. Sırada yer alırken, Türkiye geneli kurumlar vergisi sıralamasında ise ilk 100’e girdi. Konya Şeker, son olarak da Orta Anadolu İhracatçıları Birliği’nin 2011 yılındaki başarılı ihracatçı firmaları ödül töreninde de 3 ödül birden alarak, kısa zaman içerisinde büyük başarılar elde etti.

OAİB’nin yeni hizmet binasının açılışıyla birlikte yapılan ödül törenine Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan katıldı. Konya Şeker, 2011 yılında Pazar sayısını en çok artıran firma, Şekerli mamuller de 2011 yılında en fazla ihracat yapan ve 2011 yılında, 2000-2010 yılı aralığına kıyasla en fazla yeni pazara ihracat yapan firma ödülleri aldı. Konya Şeker’in ödülünü Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk adına İhracat Müdürü Bayram Tırpan aldı.

Ödül töreninde konuşan OAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Kahraman Türkiye’nin toplam ihracatına olan katkılarının % 8 oranında olduğunu söyledi. Toplam 10,2 milyar dolarlık ihracat rakamlarını daha üst seviyelere taşıma gayreti içinde olduklarını belirten Kahraman, ihracatçılara destek olduğu için Bakan Çağlayan’a teşekkür etti.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da, göreve başladığından bu yana Türkiye’nin ihracatını arttırabilmek amacıyla ülke ülke gezdiğini söyledi. Çağlayan “Dağda gezen kurt, evdeki aslandan daha güçlüdür” benzetmesi yaptı ve şöyle konuştu: “Biz bu sayede kriz dönemlerinde bile büyüdük, ihracatımızı arttırdık. Bizim dönemimizdeki ihracat rakamları, Cumhuriyet dönemindeki rakamları çok gerilerde bıraktı. Ama bunu yeterli olarak görmüyoruz. İhracatçı Birlikleri olarak sizlerin belirlediği 2023 yılında 500 Milyar dolarlık ihracat hedefini, hükümet olarak milli politika olarak kabul ettik. Bu konuda var gücümüzle sizlerin yanınızdayız.”.

OAİB bünyesindeki 8 birlikteki tüm alt sektörleri de içine alacak şekilde organize edilen törende, 2011 yılında en fazla ihracat yapan, bir önceki yıla göre ihracatını değer bazında en fazla arttıran ve 2011 yılında en fazla pazara ihracat yapan firma temsilcileri, ödüllerini Bakan Çağlayan’ın elinden aldı.

TÖRENE KİMLER KATILDI?
OAİB’nin düzenlediği ödül törenine, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile birlikte Milletvekilleri Ali Boğa, Seyit Erçelik, Hüseyin Üzülmez, Mustafa Kabakçı, Ali Ercoşkun, Fehmi Küpçü katılırken, Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Yakıcı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci ve Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ile OAİB Birlik Başkanları ve işadamları hazır bulundu.

www.recepkonuk.com.tr